MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI

MEVLANA EXCHANGE PROGRAM OFFICE

Tr - En

ABD'li Partnerimiz Nazareth Collage'den Üniversitemizi Ziyaret

Mevlana Değişim Programı kapsamında geçtiğimiz aylarda protokol imzaladığımız ABD’nin New York eyaletinde bulunan Nazareth College’den Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. George Eisen ile beraberinde Dinler Merkezi Müdürü Prof. Dr. Muhammad Shafiq, Rektörümüz Prof. Dr. Tamer Uçar’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarete Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Üniversitemiz rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Yumak ve Prof. Dr. Şaban Güçlü ile Fakülte Dekanlarımız, Genel Sekreter, Mevlana Değişim Programı Koordinatörü ve üniversitemizden ilgili öğretim elemanları katıldı.

Nazareth College hakkında bilgi veren Prof. Dr. George Eisen, üniversitelerinin Sağlık Hizmetleri, Eğitim Bilimleri, İktisat ve İşletme, Sosyal Bilimler olmak üzere dört ana tema üzerine kurulduğunu söyledi. Mevcut bölümlerle ilgili üniversitemizle Mevlana değişim programları kapsamında öğrenci değişimi yanı sıra öğretim elemanı değiminin de gerçekleştirilebileceği vurgulandı. 

Ayrıca, ziyaret esnasında genel olarak dört temel hususta işbirliği yapabileceklerini ifade eden Prof. Dr. Eisen, “Eğitim ve araştırmaya yönelik kütüphane, veritabanı, ders kitapları gibi kaynak paylaşımı, İngilizce’nin geliştirilmesi, on-line ders verme, bölümler arası çalıştay yapma konularının da ileride yapılabilecek muhtemel işbirliği sahalarımız olabilir” dedi.

Ziyarette üniversitemizle Nazareth College arasında ilgili bölümler arasında çift diploma konusunun ele alındığı belirten Rektörümüz Prof. Dr. Tamer Uçar ise sürdürülen çalışmalar sonucunda öğrencilerimiz adına büyük kazanımlar olacağına vurgu yaparak, süreç sonunda imzalanacak çift diploma anlaşması ile üniversitemiz öğrencilerinin, 2+2 veya 3+1 yıl şeklinde 2 veya 3 yıl kendi üniversitemizde, kalan 1 veya 2 yılda ise Nazareth College’nde de eğitim alarak çift diplomaya sahip olacaklarını ifade etti.