MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI

MEVLANA EXCHANGE PROGRAM OFFICE

Tr - En

SUDAN'DA BOZOK ÜNİVERSİTESİ TANITILDI

Üniversitemiz uluslararasılaşma politikaları doğrultusunda 12-14 Ocak tarihleri arasında Sudan’da Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) düzenlediği Sudan Türk Üniversiteleri İşbirliği Toplantısı ve Eğitim Fuarı’na katıldı. Sudan'ın başkenti Hartum’da gerçekleştirilen Sudan-Türk Üniversiteleri İşbirliği Toplantısı ve Eğitim Fuarı ile üniversitemiz uluslararası düzeyde başarılarına bir yenisini daha ekledi.
 

Sudan-Türk üniversiteleri arasında iş birliğini çeşitli ortak projelerle geliştirmeyi ve Sudan'dan daha fazla öğrencinin Türk üniversitelerinde eğitim almalarına yardımcı olmayı amaç edinen toplantı ve fuarda üniversitemizi Rektörümüz Prof. Dr. Tamer Uçar, Mevlana Değişim Programı Kurum Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Burhan Ünal, Erasmus Değişim Programı Kurum Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Serpil Savcı ve Uzman Feyzi Pekgöz temsil etti.

Türkiye’den 24, Sudan’dan 30 üniversitenin katıldığı fuarda Sudan’lı öğrenciler ve aileleri üniversitemiz ve bölümlerimiz hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirildi. Üniversitemiz standını Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Bekri Hasan Salih, eğitimden sorumlu bakanları ve Sudan Başkonsolosu Celalettin Aydın ziyaret etti.

Aralarında Sudan’ın en köklü ve en popüler üniversiteleri içinde yer alan Hartum Üniversitesi ile birlikte toplamda 25 Sudan Üniversitesi ile Mevlana Değişim Programı kapsamında anlaşma imzalandı. Toplantıda ayrıca bilim ve mühendislik, mesleki ve teknik eğitim projeleri, akademik personel ve öğrenci değişimi konuları ele alındı. 

Fuar kapsamında, TİKA işbirliği ile Sudan’ın başkenti Hartum’da oluşturulan Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve Uluslararası Afrika Üniversitesi ziyaret edildi.