MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI

MEVLANA EXCHANGE PROGRAM OFFICE

Tr - En

Kazakistan İle İşbirliklerimiz Artarak Devam Ediyor

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından yürütülen, Türkiye’yi yükseköğretim alanında bir cazibe merkezi haline getirmek, Yükseköğretim kurumlarımızın akademik kapasitelerini artırmak, Yükseköğretimin küreselleşme sürecine katkıda bulunmak amacıyla Kazakistan’ın Almatı şehrinde bir dizi ziyaret gerçekleştirildi.

Ülkemizin zengin tarihsel ve kültürel mirasını küresel düzeyde paylaşmak, Kültürlerarası etkileşimin artmasıyla, farklılıklara saygı ve anlayış kültürünün zenginleşmesini sağlamak amacıyla yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini mümkün kılan Mevlana Değişim Programı kapsamında gerçekleştirilen ziyarete Rektörümüz Prof. Dr. Tamer Uçar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Şaban Güçlü ve Üniversitemiz Mevlana Değişim Programı Kurum Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Burhan Ünal katıldı.

Ziyaret kapsamında Kazakistan’ın köklü ve gözde üniversitelerinden olan Kazakistan Uluslararası İlişkiler ve Diller Üniversitesi, Kazakistan Milli Medikal Üniversitesi, Abbai Üniversitesi, Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi, Kazak Ablakhan Üniversitesi ve Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi ile üniversitemiz arasında Mevlana Değişim Programı Protokolleri imzalandı. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Tamer Uçar, “Yükseköğretim Kurulu’nun uluslararasılaşma çalışmalarında kapsamında hem ülkemizi ve hem de üniversitemizi yurt dışında da tanıtmak amacıyla Üniversitemiz yönetimi olarak eğitim fuarlarına katılmaya ve yurt dışındaki değişik üniversitelerle ikili anlaşmalar yapmaya gayret ediyoruz. Yine bu amaçla Kazakistan’ın kaliteli üniversiteleri ile çok sayıda protokoller imzaladık” dedi.

Protokol imza törenlerinde üniversitelerin karşılıklı kısaca tanıtımının ardından hediyeleşmeler yapıldı.